Celem projektu AMUNATCOLL jest udostępnienie w sposób otwarty informacji o zbiorach przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Biologii UAM).

Zadaniem designera było stworzenie identyfikacji wizualnej, w skład której wchodzą: Logo – księga znaku graficznego, dedykowane ikony, piktogramy, elementów GUI, projekt UI, UX portalu naukowego, projekt aplikacji mobilnej, design materiałów reklamowych oraz gadżetów reklamowych.

Logo zbudowane jest na siatce konstrukcyjnej. Elementy tworzące główny motyw znaku rozmieszczone są tak, aby oko odbiorcy postrzegało je jako harmonijny rysunek, łączący atrybuty motyla oraz rośliny.

Logotyp podstawowy oraz wersje kolorystyczne

Identyfikacja wizualna

Aplikacja mobilna iOS / Android

Projekt AMUNATCOLL składa się z portalu i aplikacji mobilnej. Poprzez portal użytkownik ma wgląd we wszystkie informacje o zbiorach przyrodniczych zgromadzonych przez UAM. Korzystając z narzędzi portalu użytkownik może wyszukiwać, porównywać oraz analizować dane. Przy pomocy aplikacji mobilnej może zbierać w terenie informacje i przesyłać na portal. Aplikacja ta będzie służyła zarówno naukowcom, jak i wszystkim miłośnikom przyrody. Na przykład wykonane zdjęcie drzewa, owada czy grzyba razem z opisem będzie można wysłać na portal i indywidualnie lub we własnej grupie roboczej zająć się jego opracowaniem przy pomocy wielu narzędzi, w tym narzędzi GIS.

Film informacyjny o projekcie

Ikony aplikacji mobilnej

Web Design – UI / UX/ WCAG

Layout portalu AMUNATCOLL opracowany jest zgodnie z zasadami UI.
Jest jasny, przejrzysty oraz intuicyjny.
Grafikę umieszczona jest wszędzie tam, gdzie warto przykuć uwagę użytkownika. Strona główna swoją treścią reprezentuje zawartość całego serwisu. Przewijanie jest szybsze niż klikanie podstron. 
Portal zbudowano też zgodnie z zasadami UX. Responsywność layoutu umożliwia łatwość korzystania z niego i pozwala na szybsze dotarcie do wielu użytkowników na różnych urządzeniach. Responsywność jest także wymogiem wyszukiwarki Google. Architektura informacji jest prosta i intuicyjna. Teksty na stronie są odpowiednio rozmieszczone, mimo dużych elementów graficznych strona ładuje się szybko.

Portal spełnia wymagania WCAG 2.1. Obowiązek ten wynika z ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Nadrzędne zasady stanowiące filar dostępności to:

  • Postrzegalność
  • Funkcjonalność
  • Zrozumiałość
  • Solidność

Portal posiada atrakcyjne SEO treści. Strony mają hierarchię informacji zgodną z wymaganiami wyszukiwarki Google.

REALIZACJA DLA

PCSS
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

ZAKRES PRAC

/ kreacja graficzna

DESIGNER

Ireneusz Bloch

ADRES STRONY

amunatcoll.pl